Do tej pory modularne argumentacje mogły być tworzone w PREMIS zgodnie z podejściem bottom-up. Najpierw należało utworzyć argumentację poszczególnych modułów, utworzyć w nich interfejsy, przypisać do nich elementy argumentacji i w końcu powiązać moduły. Wynik tego procesu mógł być zaprezentowany w diagramie architektury assurance case. To był długi i żmudny proces.
Zaczynając od wersji 1.2 PREMIS można stosować podejście top-down w budowie modularnych argumentacji. Umożliwia to tworzenie modułów i łączenie ich poprzez moduły bez potrzeby tworzenia jakiejkolwiek zawartości tych modułów. Argumentacje modułów mogą być tworzone, gdy są już określone interfejsy i powiązania.
Zaletą podejścia jest rozdzielenie poziomów decyzyjnych. Osobno są podejmowane decyzje dotyczące architektury assurance case, a osobno decyzje dotyczące argumentacji w poszczególnych modułach. W szczególności, te pierwsze decyzje mogą być podejmowane bez potrzeby specyfikacji jakichkolwiek postulatów lub innych elementów modułów. W ramach rozwoju architektury tworzone są puste interfejsy oraz powiązania, do których są przypisywane elementy w późniejszych fazach rozwoju argumentacji.
Krótki film poniżej prezentuje, jak można tworzyć modularne assurance case stosując podejście top-down w PREMIS 1.2:
PREMIS w wersji 1.2 umożliwia łatwe dodawanie powiązanych modułów z poziomu diagramu architektury. W kolejnych wersjach aplikacji funkcje te będą rozszerzane o dodawanie istniejących modułów, dodawanie nowych powiązań oraz ich usuwanie. Cel jest ułatwienie zarządzania architekturą assurance case na poziomie modułów.