Audyty online i współpraca
W procesie osiągania zgodności mogą być zaangażowane osoby z różnych organizacji i istotnym elementem jest ich współpraca oraz sprawna komunikacja. Stosowane są różne podziały ról uczestników procesu i różne są potrzeby współpracy, jednak cały czas komunikacja pomiędzy nimi dotyczy celów, wymagań, dowodów zgodności oraz ocen.
Możliwy jest na przykład scenariusz, gdzie określone są wymagania zgodności, a następnie żąda się od podwykonawcy dostarczenia dowodów na zgodność i przeprowadzany jest audyt online dla ich weryfikacji. Stosowanie wspólnej platformy informatycznej w dużym stopniu redukuje, ale zwykle nie likwiduje całkowicie, potrzeby audytów w poszczególnych lokalizacjach. Niektóre dowody zgodności mogą ciągle wymagać przeglądu i potwierdzenia przez audytorów posiadających określone kompetencje lub uprawnienia.
Pełen proces zarządzania zgodnością wymaga współpracy wielu stron. Właściciele standardów definiują wymagania i określają sposób ich interpretacji. Konsultanci pomagają zaadaptować wymagania zgodności w kontekście organizacji przedsiębiorstwa i jego produktów. W niektórych obszarach łatwe jest używanie powtarzalnych szablonów, a w innych obszarach potrzebne jest wypracowanie indywidualnych strategii wdrożenia. Użytkownicy standardów dostosowują model zgodności do swojej specyfiki i zarządzają dowodami zgodności. Podlega to ocenie przez audytorów oraz jednostki certyfikujące.
Podejście zorientowane na cele wspierane przez PREMIS pomaga minimalizować ryzyko oraz obniżyć koszty zarządzania zgodnością poprzez:
- jasną komunikację celów i wymagań zgodności,
- bezpośrednią komunikację uczestniczących stron,
- jednolite dokumentowanie i proces oceny dla różnych obszarów biznesowych,
- wsparcie zarządzania dokumentami i przeglądami,
- skalowalność z użyciem szablonów i modułów,
- weryfikowalność i śledzenie powiązań.